«

İtalya sahillerinde bu salatanın değişik çeşitleriyle karşılaşmak mümkündür. Mevsimlik taze deniz ürünlerini ya da taze ve donmuş karışımlarını kullanın.

Karışık Deniz Ürünleri Salatası Tarifi

Kaç Kişişik: 6-8 Pişirme Süresi 15dk Hazırlık: 30dk

Malzemeler

 1. 300 gr kalamar
 2. 1 adet ufak soğan, dörde bölünmüş
 3. 1 defne yaprağı
 4. 200 gr kabuklu karides
 5. 750 gr kabuklu taze midye
 6. 450 gr kabuklu taze istiridye
 7. 3/4 su bardağı beyaz şarap
 8. 1 rezene

Süslemek İçin ;

 1. 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 2. 3 yemek kaşığı limon suyu taze sıkılmış
 3. 1 diş sarımsak, ince doğranmış
 4. Tuz ve taze çekilmiş karabiber

Yapılış

 1. Lavaboya yakın çalışın. Kalamarı öncelikle ince derisini gövdesinden ayırarak temizleyin ve bol suyla yıkayın. Başını ve dokunaçlarını keseden ayırın, bazı iç organları da başıyla beraber çıkacaktır. Kavkısını ve kalan iç organları da çıkarıp atın. Dokunaçlarını kesip başından ayırın. Başını atın. Dokunaçların dibindeki küçük çene kısmını çıkarın. Keseyi ve dokunaçları musluktan akan soğuk suyun altında iyice yıkayıp, süzün.
 2. Geniş bir tencereye koyduğunuz suyu kaynatın. Soğan ve defne yapraklarını ilave edin. Kalamarı suya atıp, yumuşayana kadar (yaklaşık 10 dakika) pişirin. Kevgirle sudan alıp, 1 cm genişliğinde halkalar şeklinde dilimlemeden önce soğumaya bırakın. Her dokunacı ikiye ayırıp, bekletin.
 3. Karidesleri de aynı haşlama suyuna atın ve pembeleşinceye kadar (yaklaşık 2 dakika) pişirin. Kevgirle sudan aldığınız karideslerin başını koparıp, şeffaf kabuklarını soyarak çıkarın. (Pişirme suyu süzülüp yemek için saklanabilir.)
 4. Midyelerin “sakal”larını kesin. Midyeleri ve istiridyeleri iyice yıkadıktan sonra beyaz şarapla birlikte geniş bir tencereye atın. Kapağı kapatıp, kabuklar açılıncaya kadar buğulayın. (Kabukları açılmayanları atın.) İstiridyeleri ve midyeleri tencereden alın.
 5. İstiridyelerin kabuklarını küçük bir kaşıkla ayırıp geniş bir servis kasesine koyun. Sekiz tanesi dışında tüm midyelerin kabuklarını ayırıp, kasedeki istiridyelerin yanına koyun. Geri kalan midyeleri yarım kabuklarıyla bir kenara bırakın. Rezenenin yeşil kısmını soğanından ayırın, sonra ince ince doğrayıp bir kenara bırakın. Soğanını küçük lokmalar halinde doğrayıp kalamar ve karideslerle birlikte servis kasesine ekleyin.
 6. Çeşni malzemesi hazırlamak için zeytinyağı, limon suyu, sarımsak ve rezenenin doğranmış yeşil kısımlarını küçük bir kaseye koyun. Tuz ve karabiberi serpin. Salatanın üzerine döküp iyice karıştırın. Yarım kabuklu midyeleri de üzerine yerleştirin. Bu salata oda sıcaklığında ya da hafifçe soğutulmuş olarak servis yapılabilir.

Notlar

Deneyecek olanlara afiyet olsun..

Bir Cevap Yaz

Hakan Şef Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *